Poročilo likovne sekcije za prvo polletje in nekaj slik
Letos smo v naši likovni sekciji pridni kot po navadi, saj nismo izpustili veliko četrtkov. Do zdaj smo izvedli najmanj 12 delavnic, morda pa smo kakšno pozabili prešteti, saj umetniki nismo ravno zgleden primer pri urejanju dokumentacije.
Letos tudi nisem poročal o posameznih delavnicah, ker se pravzaprav ne dogaja nič posebej pretresljivega. Pridno slikamo, včasih v skoraj popolni tišini, drugič pa se razvije razprava o vsem mogočem – od umetnosti do svetovnih problemov, ki jih običajno rešimo še pred koncem delavnice. Še vedno ustvarjamo predvsem v akvarelni ali mešani tehniki, saj se ne želimo preveč oklepati pravil.
Sem in tja koga obišče umetniški mrk. Meni se to zadnje čase dogaja kar pogosto, zato nastanejo tudi kakšne nedodelane slike, ki bi jih najraje vrgel v koš. Mentorica Martina me vedno prepričuje, da se da vsako sliko popraviti in da se ničesar ne meče stran. Običajno jo nerad ubogam. Nedokončane slike pospravim za naslednjič, potem pa se zgodba ponovi. Včasih pa vendarle nastane nekaj, s čimer sem vsaj malo zadovoljen.
Sicer smo si člani precej različni tako po načinu slikanja kot po izboru motivov. Anka je najhitrejša in zdi se, da ji uspe prav vse, čeprav jo tu in tam malo pokritiziramo – zgolj zato, da ne bi postala preveč popolna. Martina slika vse mogoče, tudi po naročilu, poleg tega pa nam vedno priskoči na pomoč s kakšnim nasvetom ali spodbudno besedo. Damijana se je ustalila pri motivih naše arhitekturne dediščine, Nevenka se pa muči z moderno arhitekturo, Sonja ustvarja čudovite živobarvne motive, jaz sem zaključil trilogijo slik z brezami, Igor ima trenutno krajšo pavzo in morda nadaljuje s tihožitji, Marinka se je lotila precej zahtevne akrilne tehnike, Vlasta je že malo bolj profi in bi nas rada kaj naučila, pa se nam ne da, Viktorija pa je čopič za nekaj časa zamenjala za ustvarjanje motivov iz suhega cvetja. Morda sem koga izpustil pa naj mi ne zameri, bom ga pa drugič imenoval.
Ker me trenutno spremlja ustvarjalni mrk, sem se lotil urejanja kataloga naših slik. Nabralo se jih je že toliko, da potrebujemo vsaj približno evidenco, kaj vse smo ustvarili. Vlasta in Janko se nam bosta ponovno pridružila septembra. Če bomo takrat zbrani vsi, bomo morali najti kakšno rešitev za prostor, saj se že zdaj občasno počutimo kot sardine v umetniški konzervi.
Ne smem pozabiti na razstave. Na pošti na Logu smo si zagotovili stalni prostor za osem slik, ki jih redno menjamo. Štiri slike krasijo prostore občine, kjer zapolnjujejo stene v času, ko ni drugih razstav. V Domu upokojencev Vrhnika bomo kmalu zamenjali razstavljena dela, za jesen pa smo že dogovorjeni z Domom upokojencev Logatec. Seveda so naše slike razstavljene tudi v prostorih domačega društva.
Letos načrtujemo tudi ureditev razstavne stene v društvenem domu, da slike ne bodo več visele na posameznih vijakih, kot da čakajo na tehnični pregled. Nabavili bomo galerijske letve in vso pripadajočo opremo, da bodo dela predstavljena tako, kot si zaslužijo. Seveda pri tem z optimizmom čakamo tudi na prispevek občine iz razpisa.
Ko bodo vse slike katalogizirane bodo na voljo na ogled na spletni strani, nič pa ne obljubim kako bom hiter.
Zapisal: Andrej Jerina













